top of page

5 soovitust iseendale toitumise ja trenni teemal

  • Sten L.
  • May 5, 2018
  • 3 min read

1.TOITUMINE

Oluline õppetund on olla kannatalik ja aru saada toitumise põhimõtetest. Aasta tagasi ma teadsin mis asi on kalorite jälgimine, et lihast kasvatades tuleb muna süüa ja proteiin on vajalik energia allikas. Nüüdseks olen jõudnud punkti, kus ma saan enam-vähem aru milline toitumine MINU kehale sobib. Katsetasin süsteemi kus toitusin viis päeva ideaalselt, samal ajal olin kalorite defitsiidis. Premeerisin ennast ühe-kahe päevase "cheat day"-ga, kus nädala kokkuvõttes sõin rohkem kui arvasin. Nüüdseks kus ma tean põhiliste toitainete toiteväärtusi ja tunnen oma nõrkusi, olen leidnud n.ö 80/20 reegli. Lühidalt ma söön tervislikult, aga ma ei keela ennast ühegi isu tekitava toiduga. Minu suurim väljakutse on kindlasti koguste piiramine. Näiteks ma võin vabalt suure jäätise kümne minutiga hävitada. Mul on on päevi kus ma söön rohkem kui kulutan, aga ma tunnistan seda iseendale ja jätkan järgmine päev vana rutiiniga. Varem ma jätsin tervislikuma toitumise pooleli, sest ma tundsin ennast läbikukkujana, lihtsalt seepärast kui ma ühe korra libastusin. Mugavam oli loobuda ja hiljem tulevikus uuesti alustada. Organismile tuleb anda aega muutusteks ja mitte üle pingutada liiga keeruliste reeglitega toitumise osas.

2. JÄRJEPIDEV TRENN

Trenni olen teinud enne 2018 aastat nii nagu aega ja tahtmist on olnud. Süsteemselt hakkasin trenni tegema veebruari kuu alguses. Olen õppinud tegema järjepidevalt trenni olenemata mentaalsest seisundist. Mõistan, et kehaline aktiivsus on elu osa ja ma ei saa tuua vabanduseks, kui mul on palju tegemisi eraelus või tööl on stressi rohke aeg ja ülesanded vajavad koheselt täitmist. Tegelikult ei ole raske leida vähemalt üks tund väljas jalutamiseks. Nädalas ei tohiks olla keeruline leida minimaalselt kolm tundi keha liigutamiseks. Abiks on kindlasti läbi mõeldud aja planeerimine. Järjepidev trenn aitab hoida tuju positiivselt ja kes meist ei tunneks vägevalt peale trenni lõppu :)

3.TULEMUSED VÕTAVAD AEGA

Ma olen päris kannatamatu iseloomuga ja seda ilmestab samuti minu käitumismuster. Kolme kuuga vormi või kuu ajaga tulemusi saavutada olen ammu maha matnud. Ma tahan näha muutusi KOHE, NÜÜD ja PRAEGU! Ma sõin üks päev korralikult ja miks ma juba lihastes pole? Ilmselge fantaasia, mille võib liiva alla matta ja kohe heaga jalaga peale trampida. Oleneb kõik sellest millised on eesmärgid, elu tempo ja motivatsioon muutusteks. Suured muutused on seotud väikestest detailidest, näiteks snäkkida küpsise asemel porgandit või panna paika õige treeningplaan. Minul võtavadki muutused rohkem aega, sest ma pole geneetiliselt nii andekas ja järjepidevusega tuleb minul samuti vaeva näha.

4. PUHAS TOIT TEEB KEHALE PAI

Süües igasuguseid snäkke ja magusat tunnen, et kõht on ikka tühi. Tühjad kalorid tekitavad paari tunniga tühja kõhu tunde ja selle tulemusel sööks veel rohkemgi. Tervislikult on võimalik süüa üle normi mida näiteks minu keha vajab, aga ma ei tunne enam halvasti. Vähemalt ma liigun eesmärgi suunas. Eelnevalt mainisin ,et mulle sobib 80/20 reegel. On hetki kus vahekord võib olla 40/60, aga pole hullu, oluline, et nädalas on ülekaalus tervislik toit. Vahe on näiteks selles, kui süüa ära Kismet šhokolaad 55g(u. 280kcal) võiksin selle asemel süüa külmutatud marju viis korda rohkem.

5. ÜKSI KAUGELE EI JÕUA

Varem käisin jõusaalis ja mul puudus treeningkava. Ma ei teadnud kuidas ja millises järjekorras peab harjutusi tegema. Kui jõusaali masin oli hõivatud, siis ei osanud teha alternatiiv harjutust samale lihasgrupile ja käisin ringi nagu töllakas. Lisaks tehnika oli nii kehv, et oleks tervislikum kodus FIFA-t mängida ja pöidlaid treenida. PT Martin on minu tehnikat korralikult parandanud, selgitanud harjutuste tehnikat ja kuidas iseseisvalt õigesti harjutusi teha. Soovitan kindlasti PT Martin Pukspuud, sest tunnen teda väga pikalt ja tean kui põhjalikult ta õpetab. Üksi üritasin õppida harjutusi ja treenida erinevate kavade põhjal, aga see oli ajakulu, seepärast soovitan kindlasti pöörduda asjatundja poole. Tegelikult kehtib teistes elu valdkondades samamoodi, las igaüks jääb oma liistude juurde.

TREENERIGA WORKOUT

NÄIDE KUI SA ARVAD, ET OSKAD TEHA ÕIGE TEHNIKAGA


Recent Posts

See All
Ma ei oska trenni teha...

Viimane postitus põhimõtteliselt aasta aega tagasi. Meenutasin endale, mis trenni olen vahepeal teinud. Jõusaali olen käinud mingi...

 
 
 

Opmerkingen


STEN LEPAMAA | 2016 | © Sininevarjutus
bottom of page